Holzmann 12″ Panel Table Saw TS315VF2000
Early Summer Sale 2026 Sale Price
Expires May 18, 2026 3:00 pm
Fantastic 12″ Cast Iron Table Saw with 2000mm sliding carriage.
— OR —
EAN: 9120039903934 MPN: TS315VF2000_230V SKU: N0160 Category:
Description
Height- and angle adjustable saw blade with scoring unit.
Grey cast iron table with extension on the right hand side and at the back of the table.
Smoothly running 2000mm aluminium sliding table with rugged outrigger table incl. support roller.
Extractable mitre at rip fence with max. with work piece end stop.
XL cutting width at rip fence with max. 1250mm.
Included in delivery: T.C.T. circular saw blade Ø315mm, scoring unit, T.C.T. scoring unit saw blade, extensions, table extensions, rip fence, mitre fence, telescopic fence
technical details
motor data
motor power s1 in W                            3000
motor power s6 in W                           4000
voltage                                                     230 and 440V available